www.poznajeswiat.eu

www.poznajeswiat.eu

Tu znajdziesz codziennie coś nowego- linki, zdjęcia, informacje o imprezach podróżniczycz, informacje o konkursach i wiele innych informacji. Także nasz opinie i ciekawostki.

www.poznajeswiat.eu

piątek, listopada 05, 2010

Dziś Bonfire Day czyli Gay Fawkes i Spisek Prochowy

Guy Fawkes urodził się. 13 kwietnia 1570 w Yorkshire, zm. 31 stycznia 1606. Był członkiem spisku zwanego Spiskiem Prochowym(z ang. Gunpowder Plot) na życie króla Angli i Szkocji Jakuba I.

Należał do katolickiej grupy spiskowców, która planowała zabić króla Jakuba I i w wyniku przewrotu osadzić na tronie jego córkę Elżbietę. Spisek zawiązał się w maju 1605. Spiskowcom udało się umieścić w piwnicach pod siedzibą Izby Lordów 2,5 tony prochu strzelniczego. Wybuch miał nastąpić w dniu otwarcia parlamentu 5-ego listopada i zabić króla oraz wszystkich członków parlamentu.

Guy Fawkes został złapany w piwnicach Izby Lordów w nocy 5 listopada. Po torturach podał nazwiska wspólników, lecz jedynie tych, którzy byli już martwi lub byli znani władzom. Został skazany na śmierc poprzez powieszenie i poćwiartowanie - karę stosowaną w Anglii za zdradę. Wyrok wykonano 31 stycznia 1606. W czasie egzekucji Fawkes zeskoczył z drabiny po założeniu mu na głowę stryczka, co spowodowało natychmiastową śmierć przez powieszenie. Uniknął dzięki temu całości czekającej go brutalnej kaźni.

W rocznicę Spisku Prochowego obchodzone jest święto zwane Dniem Gaya Fawkesa.

Happy Gay Fawkes Day!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz